Wyżej omówione zostały błędy 4xx, a w tym błąd 404. Ten szczególny przypadek powinien w obrębie Twojej witryny mieć swoją indywidualną podstronę dla użytkowników, którzy wpiszą niepoprawny adres, klikną błędny odnośnik lub zostaną źle przekierowani.
Zadaniem strony błędu 404 jest zatrzymanie użytkownika na stronie internetowej. Powinna jasno informować o tym, że wystąpił błąd 404 i jednocześnie umożliwiać kolejne interakcje w obrębie witryny. Warto zadbać o to, aby strona błędu 404 miała spójną stylistykę z pozostałą częścią serwisu, zawierała odnośnik do strony głównej, menu nawigacyjne, pasek wyszukiwania oraz mapę witryny w HTML.
Dlaczego badamy stronę błędu 404?
Przede wszystkim sprawdzamy, czy istnieje dedykowana strona dla błędu 404. Kolejnym krokiem jest weryfikacja tego, czy w rzeczywistości zwracany jest kod błędu 404, ponieważ zadziwiająco często zdarza się sytuacja, w której tak nie jest.
Dla użytkownika nie będzie to zbyt problematyczne, ale w aspekcie pozycjonowania może stworzyć naprawdę wiele komplikacji. Brak zwrotnego kodu błędu 404 wskazuje robotom indeksującym, że podstrona o takim adresie istnieje i należy ją zindeksować łącznie z treścią. W ten sposób mogą powstawać tysiące zduplikowanych stron, które roboty będą indeksowały – każdy, kto ma choćby szczątkowe pojęcie o SEO, doskonale wie, że to działanie absolutnie destrukcyjne dla wizerunku witryny w oczach algorytmu pozycjonującego!
Według Google Webmaster Tools:
„Zwracanie kodu innego niż 404 lub 410 do nieistniejącej strony … może być problematyczne. Po pierwsze, mówi wyszukiwarce, że istnieje prawdziwa strona z tym adresem URL. W rezultacie, że adres URL może być przeszukiwany, a jego zawartość indeksowana. Ze względu na czas, jaki Googlebot poświęca na nieistniejące strony, twoje unikalne adresy URL mogą zostać nieodkryte, tak szybko i odwiedzane tak często, jak to jest możliwe, co może mieć wpływ na indeksowanie witryny. Zalecamy zawsze zwracanie kodu 404 (nie znaleziono) lub kodu 410 (usunięto) jako reakcję w odpowiedzi na wniosek o nieistniejącą stronę.”