Przekierowanie adresu stosuje się w przypadku, gdy pod danym linkiem kiedyś była jakaś konkretna podstrona, treść czy wartość, która została zaindeksowana, ale obecnie już w danym miejscu nic nie ma.
W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednie przekierowanie użytkownika, ponieważ ma to same zalety – zarówno w kwestii SEO, jak i odbioru witryny przez odwiedzających. Należy wybierać takie odnośniki i lokalizacje docelowe, które w jak najlepszym stopniu będą pasowały do usuniętej treści. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to warto użytkownika przekierować np. na stronę główną i nie zostawiać „pustych” odnośników w sieci.
Przekierowania 301 to tak zwane przekierowania stałe i są jednym z najważniejszych narzędzi w rękach specjalisty SEO. Właśnie za ich pomocą rozwiązuje się większość problemów z wygasłymi podstronami, duplikatami treści czy też przekazywaniem tak zwanego „link juice” pomiędzy podstronami, które nie są już istotne, a tymi, których pozycję chcemy wzmocnić.
Dlaczego badamy przekierowania 301?
Brak odpowiednio ustawionych przekierowań 301 sprawia, że strona może tracić ogromny potencjał w aspekcie pozycjonowania. Również wykorzystanie innego typu przekierowań lub błędne ustawienie 301 jest niekorzystne. Dokładna analiza obecnych ustawień przekierowań 301 (lub ich braku) może dać wiele cennych informacji odnośnie pozycjonowania danej witryny.