Opis meta ma za zadanie zachęcić użytkownika do kliknięcia odnośnika w celu przejścia na witrynę. Najlepiej to uzyskać przekazując jakąś wiadomość, treść lub informację.
Problemem zbyt długich tagów meta description jest to, że mogą być przycinane przez Google. W takiej sytuacji istnieje ryzyko tego, że wiadomość wyświetlona użytkownikowi w wyszukiwarce będzie niepełna. Nie jest to dobre rozwiązanie pod kątem User Experience. Wielokropek na końcu opisu meta nie jest czymś, co powinien widzieć użytkownik, ponieważ może wzbudzać niepewność, niedomówienia i tak dalej. Urwane zdania nie wyglądają dobrze i nie niosą za sobą takiej treści, jaką autor miał na myśli, tworząc opis.
Nie należy przekraczać 158 znaków – to rekomendowana długość przez Google. Wtedy meta description nie zostanie przycięte i wyświetli się w całości na ekranach komputerów. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy dana strona ma określoną datę – najczęściej dotyczy to blogów i daty dodania artykułu – lepiej opis skrócić, ponieważ część obszaru przeznaczonego na meta desription jest poświęcona właśnie na wyświetlenie daty. Meta description ma do 920 pixeli na wyszukiwarkach komputerowych oraz do 680px na mobilnych.
Ważnym elementem obecnie jest również optymalizacja meta description pod wyszukiwarki w urządzeniach mobilnych. Tutaj ograniczenie wynosi do 120 znaków, więc w tym obszarze trzeba przedstawić wszystkie najważniejsze informacje. Zauważ, że w przedstawionych wcześniej przykładach właśnie tak jest – na samym początku mówimy, czego dotyczy oferta/strona i przedstawiamy zalety.