Błędy 4xx, błąd 404 – czy to zawsze błędy użytkownika? Błędy zwracane w postaci trzycyfrowej z 4 na początku to tak zwane „błędy spowodowane przez użytkownika”. Nie należy rozumieć tego dosłownie, ponieważ znaczna część z nich jest tak naprawdę winą administratora strony.
Błędy 4xx odpowiadają między innymi za:
- 400 – Wysłanie błędnego zapytania;
- 401 – Konieczność autoryzacji połączenia;
- 403 – Przejście na stronę z ochroną dostępu;
- 404 – Nieodnalezienie pliku na serwerze;
- 408 – Przekroczenie czasu oczekiwania;
- 417 – Niepowodzenie w zwracaniu zawartości.
Błędów typu 4xx jest więcej, lecz wyżej wymienione to te, z którymi najczęściej się spotykamy.
Przyczyną występowania takiego błędu może być na przykład literówka w adresie podstrony –www.mojastrona.pl/onas zamiast www.mojastrona.pl/o-nas. Oczywiście użytkownik może błędnie wpisać adres w przeglądarce i wtedy to będzie błąd spowodowany z jego winy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których tak problem jest spowodowany błędnym podpięciem linka pod przycisk lub odnośnik. Tego rodzaju niedociągnięć i przeoczeń koniecznie musimy unikać.
Najczęściej występującym i najbardziej wpływającym na ranking strony jest błąd 404, czyli informacja o nieodnalezieniu pliku z kodem podstrony na serwerze. Taki błąd powstaje w wyniku usunięcia konkretnej podstrony i adresu – jeśli pod danym linkiem istniała wcześniej strona, ale zawartość odpowiadającego za nią katalogu została usunięta, użytkownik otrzyma błąd 404. Również błędnie wprowadzony adres jest źródłem kodu 404.
Dlaczego badamy błędy 4xx?
Występowanie błędów 4xx jest istotnym czynnikiem rankingowym, ponieważ roboty Google dbają o to, aby wysoko pozycjonowane strony dostarczały użytkownikom jakość w najlepszym tego słowa znaczeniu. Odnośniki kierujące na strony z błędami 4xx to zdecydowanie nie jest to, czego oczekuje zarówno użytkownik, jak i algorytm rankingujący.
Co więcej – problem z błędami 4xx nie musi leżeć wyłącznie w obrębie Twojej strony. Istotne są także odnośniki do zewnętrznych witryn, więc warto również to przeanalizować. To problem dotykający przede wszystkim strony z możliwością umieszczania komentarzy lub wpisów z odnośnikami oraz witryny, w których autor zamieszcza linki pod artykułami – do badań, produktów lub innych treści.
Więcej o tym w artykule na temat Broken Link Checkera (https://icomseo.pl/blog/broken-link-checker-wordpress-jak-znalezc-i-usunac-niedzialajace-linki-w-wordpressie/).