Długość tagu title jest czynnikiem istotnym pod względem User Experience – dla robotów Google nie ma tak wielkiego znaczenia. Spośród wymienionych problemów, zbyt długi tytuł jest najmniejszym problemem, co nie oznacza, że nie warto tego zoptymalizować.
Długość tytułu jest tak naprawdę nieograniczona względami technicznymi. Pomiędzy znaczniki <title></title> możemy wkleić, co tylko zechcemy. Jednak jeśli zależy nam na pozycjonowaniu, optymalizacji strony pod kątem User Experience i ostatecznie osiąganiu jak największego ruchu, należy stosować się do kilku zasad.
Długość tytułu nie powinna przekroczyć 70 znaków ze spacjami – po tej wartości tytuł jest przycinany w Google. To istotne przede wszystkim pod kątem UX, ponieważ wyświetlanie niepełnego tytułu jest po prostu nieprzyjazne. Użytkownik powinien wiedzieć dokładnie, gdzie wchodzi, a widok wielokropka na końcu zdania nie wzbudza uczucia pewności.
Podane wcześniej przykładowe tytuły zawierają około 60 znaków ze spacjami i przekazują wszystkie niezbędne informacje w sposób przejrzysty i czytelny. Użytkownik, widząc taki tytuł w wyszukiwarce, chętnie go wybierze z listy wyników, ponieważ jasno informuje o tym, czego można się spodziewać na stronie.
Przy wyjątkowo długim tagu title, zbudowanym z licznych słów kluczowych jest zwiększone prawdopodobieństwo tego, że Google tę zawartość po prostu zignoruje i wybierze własną. Lepiej bezpiecznie i pewnie stworzyć tytuł krótszy, ale wpasowujący się w dobre praktyki SEO.