Ramka, czyli <iframe> to element kodu, który pozwala wyświetlić na danej stronie fragment zupełnie innego dokumentu HTML. Są często używane w przypadku dodawania Map Google w sekcji kontaktowej na stronie – w oddzielnej zakładce czy też stopce.
Ramki na stronie a SEO
Kwestia tego, czy ramki są pozytywnym, negatywnym czy może neutralnym elementem budowy strony w kontekście pozycjonowania jest dość dyskusyjna.
Z pewnością można stwierdzić, że używanie ramek nie jest bardzo negatywnym elementem w oczach robotów Google. W takim przypadku na topowych pozycjach nie występowałyby na przykład witryny z rozbudowanymi o Mapę Google sekcjami kontaktowymi.
Negatywnie na SEO strony może wpływać niepoprawne używanie ramek. Bezwzględnie złą praktyką jest sytuacja, gdzie tag <body> jest jednym wielkim <iframe>, który wyświetla zawartość innej witryny. Istnieje również ryzyko, że <iframe> potraktowany jako oddzielny dokument HTML może zdezorientować roboty indeksujące, bo nie będzie zawierał tekstu ani linków, czyli najważniejszych treści dla robotów. W takim przypadku treść lub multimedia zamieszczone w <iframe> mogą zostać niepoprawnie zaindeksowane.
Reasumując – ramki HTML nie są czymś, czego bezwzględnie należy unikać. Trzeba jednak podchodzić do nich rozważnie, aby nie były źródłem problemów w postaci spadku rankingu SEO lub braku zaindeksowania wartościowych treści. Rozsądnie wykorzystywane znaczniki <iframe> powinny być raczej neutralne dla robotów indeksujących.