W3C, czyli Word Wide Web Consortium to organizacja zajmująca się ustanawianiem standardów w dziedzinie pisania i przesyłu stron WWW. Udostępnia darmowe narzędzia do walidacji, czyli sprawdzenia zgodności z ustanowionymi standardami, plików HTML oraz CSS.
Również zgodność z walidacją W3C CSS nie jest czynnikiem bezpośrednio wpływającym na ranking w Google. Należy jednak tę kwestię zweryfikować, ponieważ błędy w Style CSS mogą być źródłem i powodem niepoprawnego wyświetlania się treści na stronie.
Problemem z niepoprawnym wyświetlaniem się treści może być błędne odczytywanie ich przez roboty indeksujące. Istotnym elementem jest również kwestia czytelności treści na wszystkich urządzeniach. Źle wyglądająca strona, nieprzejrzyste artykuły lub elementy witryny przesłaniające treść to jedne z powodów spadków konwersji i opuszczania strony przez użytkowników.
Weryfikacja poprawności walidacji W3C CSS to jeden z kroków sprawdzania poprawności budowy strony internetowej. Dodatkowo należy zweryfikować, czy na wszystkich docelowych urządzeniach witryna wyświetla się prawidłowo i nie występują błędy. Trzeba sprawdzić, czy działa odpowiednio na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych o różnych rozdzielczościach.
Warto podkreślić, że przeniesienie kodu CSS do oddzielnego pliku i wydzielenie go odrębnie z kodu HTML to dobra praktyka, wpływająca pozytywnie na szybkość działania i ładowania się strony.