W3C, czyli Word Wide Web Consortium to organizacja zajmująca się ustanawianiem standardów w dziedzinie pisania i przesyłu stron WWW. Udostępnia darmowe narzędzia do walidacji, czyli sprawdzenia zgodności z ustanowionymi standardami, plików HTML oraz CSS.
Strony z błędami i ostrzeżeniami W3C HTML
Zgodność ze standardami W3C nie jest obowiązkowa. Niekiedy zdarza się, że niektóre elementy strony nie są napisane tak, jak przewiduje to dokumentacja, ale działają całkowicie prawidłowo. Z tego powodu Google nie traktuje błędów i ostrzeżeń W3C HTML jako bezpośredniego czynnika rankingowego.
Warto jednak to weryfikować, ponieważ w znacznej większości przypadków błędy lub ostrzeżenia W3C HTML nie występują bez powodu. Często wskazują na elementy strony, które nie działają poprawnie, wymagają optymalizacji lub są po prostu zbędne. Poprawa jakości kodu i działania witryny z pewnością przyczyni się do zwiększenia rankingu strony w oczach robotów Google.
W aspekcie SEO należy w tym przypadku zwrócić uwagę na jakość i szybkość działania strony oraz usunięcie wszelkich zbędnych elementów kodu HTML. Niekiedy błędy wskazane przez walidację W3C HTML mogą odpowiadać za niepoprawne indeksowanie treści witryny w Google.