Czas ładowania strony to nic innego, jak ilość czasu potrzebna do pobrania wszystkich niezbędnych zasobów z serwera. Długość tego może się różnić w zależności od wielu czynników. Dotyczy to między innymi jakości i prędkości działania serwera, optymalizacji kodu i wagi strony czy szybkości połączenia internetowego użytkownika.
Wpłynąć na jakość serwera możemy jedynie przez jego zmianę, na łączę użytkownika nie mamy żadnego wpływu, a optymalizacja kodu to często złożone, skomplikowane i kosztowne zajęcie. Jedynie w dość prosty i bardzo efektywny sposób można wpłynąć na wagę strony.
Zbyt duża strona, czyli czas ładowania będzie wydłużony
Jeśli strona jest zbut duża, to czas jej ładowania będzie wydłużony. O ile raczej nie zanotują takiego faktu użytkownicy, korzystający z szybkiego połączenia internetowego, tak w przypadku osób o wolnym internecie, może być to niezwykle uciążliwe. Należy pamiętać, że przy słabej jakości serwera możemy mieć do czynienia z tak zwanym „wąskim gardłem”, którego nie zniweluje nawet bardzo szybkie i stabilne połączenie ze strony użytkownika.
Na wagę strony składają się wszystkie elementy, które są potrzebne do wyświetlenia zawartej na niej treści i działania wszystkich funkcjonalności. Jest to między innymi kod źródłowy i wszelkie dodatkowe arkusze stylów czy skrypty PHP, ale przede wszystkim pliki multimedialne.
Jak zmniejszyć wagę strony
W celu zmniejszenia wagi strony należy w pierwszej kolejnośći zająć się optymalizacją zdjęć, filmów czy też plików audio, jeśli takie występują. Można to zrobić poprzez:
- zmniejszenie wagi zdjęć zmianiając ich rozdzielczość i ewentualnie rozszerzenie;
- umieszczenie filmów video na zewnętrznych serwisach (np. YouTube lub Vimeo), a nie na serwerze strony;
- usunięcie niepotrzebnych obrazów ze strony;
- zastosowane wtyczek do optymalizacji multimediów, jeśli korzystamy z CMS typu WordPress.
Takie działania mogą przynieść świetne rezultaty. Jeśli nikt wcześniej o to nie dbał, a strona zawiera wiele plików multimedialnych, zmniejszenie ich rozmiaru oraz ilości potrafi przyspieszyć działanie strony lepiej, niż cokolwiek innego. Co najlepsze – takie zmiany może wprowadzić praktycznie każdy, kto potrafi od strony administracyjnej obsługiwać swoją stronę i ma choćby minimalne umiejętności, pozwalające na zmianę rozdzielczości i rozszerzenia zdjęcia.
Kolejny etap prac nad zmniejszeniem wagi strony to optymalizacja kodu, którą powinien zająć się programista. W tym przypadku nie uzyskamy oszczędności takich, jak w przypadku poprawy multimediów, ale możemy w dużym stopniu wpłynąć na szybkość działania strony.